Välj en sida

Jag som driver MiP Media heter Mikael Persson och är född 1976. Jag bor tillsammans med min familj, frun Annika och sönerna Vilhelm (2007) och Axel (2014), i Friggatofta mellan Glimåkra och Broby i Östra Göinge kommun.

Jag har drivit firman sedan 2003 men varit frilansjournalist sedan 1995 då jag började skriva sport för Kristianstadsbladet. Fotograferingen kom in i bilden (!) när jag startade eget i samband med att jag jobbade för Politikken Lokalaviser när de etablerade Lokaltidningen i Skåne och södra Sverige.

Jag jobbar till vardags på Glimåkra folkhögskola, främst med yngre och äldre synskadade och den teknik, framför allt i telefonen och datorn, som de kan använda för att kompensera ett förlorat sinne.

Jag är utbildad grundskollärare 4-9, SO och har lärarlegitimation men också en journalistlegitimation som medlem i Svenska Journalistförbundet.

 

Utbildningar
Grundskola, Snapphaneskolan -1992
Samhällsprogrammet, Söderport, Kristianstad -1995
Lärarutbildningen, 4-9 So, klar 2001, slutförd 2006
Militära varianten av UGL (Utveckling, Grupp Ledarskap), hösten 2000

Värnplikt
Gruppbefäl (furir) vid Markförsvarskompaniet, F17, Kallinge, 1997, högvakt Drottningholms Slott, augusti 1997

Styrelseuppdrag Idrott
Ordförande för damsektionen i Hanaskogs IS, 1996-1998
Ordförande för Kristianstad/Wä DFF, till februari 2003.
Ordförande för Glimåkra IF:s damsektion från mars 2003 till januari 2007
Sekreterare i Glimma Ryttarförening sedan 2015

Andra förtroendeuppdrag
Ledamot av Studentbrokommittén inom Öresundsuniversitetet, 2001-2003
Ledamot i Studentfullmäktige för KSK´s räkning, 1998,1999,2000,2001 och 2002
Ledamot i Sveriges Förenade Studenkårers valberedning 2001
Studentrepresentant i Högskoleverkets grupp för pedagogisk utveckling inom statistik och där till hörande konferensresa till Sydafrika 2002.
Ledamot av Sydöstra Sveriges Flygvapenförbunds styrelse 2001
Ledamot av Miljö- och byggnämnden Östra Göinge kommun, för (m) 2006-2010
Ledamot i Kommunfullmäktige 2010-2014
Ersättare i KF sedan 2014
Vice ordförande i Tillsyns- och Tillståndsnämnden sedan 2010
Ledamot i Beredningen för Medborgardialog i Skåne Nordost (Region Skåne) 2010-2014
Suppleant i Demokratiberedningen (Region Skåne) sedan 2014
Ordförande i ideella föreningen Syntolkarna i Sverige sedan 2015.

 

Styrelseuppdrag Högskolan Kristianstad
Nämnden för lärarutbildning vid Högskolan Kristianstad, 1998-1999
Utbildnings och forskningsnämnden, 1998-2000
Högskolestyrelsen vid Högskolan Kristianstad, 2000-2002
Nämnden för utbildningsvetenskap, 2000-2002

Styrelseuppdrag Studentkåren
Ordförande för pedagogsektionen Chrisp 1999-2001
Vice ordförande för Kristianstad Studentkår juli 2001-juni 2002
Ordförande för studentkåren juni 2002-oktober 2002

Stora uppdrag

OS: 2012 (London), 2016 (Rio De Janeiro)
Eurovision Song Contest: 2010 (Oslo), 2011 (Düsseldorf), 2013 (Malmö), 2014 (Köpenhamn), 2015 (Wien), 2016 (Stockholm)
U21 EM

 

køb billige nba trøjerkoszulki nba sklepropa ciclismo barataoutlet abbigliamento ciclismoprofesjonalne stroje kolarskiewielerkleding outletbilliga cykelbyxorlevně cyklodresyBilliga Fotbollströjor Barn